piątek, 6 lutego 2015

Budowanie autorytetow dzieci i mlodziezy z Fundacja Katarzyny Czajka Miss po 50ce :)

W eliminacjach do konkursu Miss po 50ce jednym z zadań dla kandydatek było nakręcenie krótkiego filmiku pod hasłem "Czym chcę się  zając w Fundacji Katarzyny Czajka Miss po 50ce?"

Temat "dzieci i młodzież"  jest mi bardzo bliski. Jestem matka czwórki  dzieci, w tym dwóch nastoletnich i od razu stwierdziłam, ze naczelne hasło projektu Miss po 50ce: "walka z wykluczeniem pokolenia 50+" zależy w głównej mierze od tego jak wychowujemy dzieci, co im wkładamy do głowy, czy sposób w jaki je wychowujemy uczy szacunku dla starszych i liczenia się z ich zdaniem.

Z tego co obserwuję -dzieci są coraz bardziej świadome swoich praw,  potrafią to manifestować w rożny sposób i wręcz żądają szacunku do siebie. Bardzo dobrze, ale często nie idzie to w parze z okazywaniem szacunku starszym, powiedziałabym, ze starszych traktuje się niejednokrotnie, arogancko i nonszalancko. A z czego to wynika?

OTÓŻ KOCHANI CZYTELNICY: DZIECI BARDZO CZĘSTO NIE MAJA AUTORYTETÓW. DOPÓKI TYCH AUTORYTETÓW NIE BĘDZIE,  NIE BĘDZIE SZACUNKU, A TO PODSTAWA ZDROWYCH I DOBRYCH STOSUNKOWY MIĘDZYLUDZKICH.

W związku z ta myślą powstał poniższy filmik o potrzebie stworzenia i odnowienia autorytetów u dzieci i młodzieży i wskazania im alternatywnych dróg życia.

http://www.youtube.com/watch?v=8bKqIn3MSgA

Jak wiecie weszłam do finału konkursu Miss po 50ce i zdobyłam tytuł Miss Natury po 50ce. Zaczęła się również działalność promująca projekt i działalność fundacyjna.

Wyszłam wiec z propozycja do Katarzyny Czajka zorganizowania pierwszego spotkania z cyklu: Budowanie autorytetów u dzieci i młodzieży.
Szczęśliwy przypadek zrządził, ze przewodniczącym komisji oceniającej kandydatki w konkursie Miss po 50ce był Andrzej Supron - kultowa postać w świecie sportu zapaśniczego. Tak się składa, ze dzieci i młodzież naszej szkoły w Grębkowie od wielu lat święcą triumfy właśnie w zapasach. Malenka szkoła, a wielkie osiągnięcia!

Poprosiłam wiec Kasie Czajka o zapytanie Andrzeja Suprona czy nie zgodziłby si w ramach działań fundacyjnych odwiedzić dzieci naszej szkoły. Jakaż była moja radość, kiedy Kasia zadzwoniła do mnie z  wiadomością, ze pan Andrzej zgodził się i może przyjechać do szkoły 5 lutego.

Spotkanie odbyło się wczoraj. Oprócz Mistrza przyjechała tez Katarzyna Czajka i Małgorzata Górska z Fundacji Miss po 50ce, był obecny wieloletni trener zapasów w naszej szkole - pan Włodzimierz Świętochowski, obecna trenerka, a także moja córka Aniela jako przedstawicielka byłych zapaśników odnoszących wielkie sukcesy z naszej szkoły. Spotkanie opisała Małgorzata Kamińska - dziennikarka z Tygodnika Siedleckiego.

Spotkanie było wspaniale. Dzieci z pierwszej klasy pod okiem pani Agnieszki Kowalczyk przygotowały występ w postaci wiersza na cześć Mistrza. Mistrz tak się wzruszył, ze poprosił o powtórzenie występu na końcu spotkania i nagrał  mówiąc, ze włączy go do zbiorów swojej filmoteki.

Andrzej Supron zdobył serca wszystkich zebranych, jako ze jest osoba bardzo kontaktowa, bezpośrednią, potrafiącą stworzyć przyjacielska atmosferę. Rozmawiał z dziećmi, odpowiadał na pytania, pokazywał ćwiczenia i motywował do uprawiania sportu.

Utkwiło mi w pamięci zdanie, w którym zakomunikował  dzieciom, ze dzięki sportowi i znajomości języków obcych zwiedził cały świat i miał okazje poznać wielu nowych ludzi i osobiście rozmawiać z wieloma znanymi osobistościami jak min Jan Pawel II, prezydenci i koronowane głowy..

Mam nadzieje, ze da to dzieciom do myślenia :)

Ze strony szkoły, oprócz występu pierwszaków były transparenty powitalne i pokazy zapaśniczek nie mówiąc już nic o wspaniałym poczęstunku dla gości i kwiatach oraz pamiątkowym albumie dla Mistrza na zakończenie imprezy.

Cala impreza została opisana przez przedstawicielkę Tygodnika Siedleckiego, wiec będzie się można dokładniej zapoznać ze szczegółami spotkania.

Mam wielka nadzieje, ze spotkanie uświadomi dzieciom jak ważny jest AUTORYTET i wezmą pod uwagę zapasy jako jedna z dróg w życiu, którą mogą wybrać :)))))))

Kolejka po autografy do Mistrza była imponująca, myśleliśmy, ze do północy Andrzej Supron nie skończy ich rozdawać :)